środa, 11 listopada 2015

11 listopada Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku odrodziła się wolna Polska. Pięć pokoleń Polaków żyło w niewoli i każde z nich miało swój wkład w to, co się stało w listopadzie 1918 roku. Po ponad 123 latach życia pod zaborami Polacy odzyskali wolność, Polska powracała na mapę Świata. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.


Legioniści generała Dąbrowskiego, podchorążowie roku 1830, powstańcy styczniowi, również poeci i pisarze tworzący ku pokrzepieniu serc, malarze, naukowcy, nauczyciele uczący po domach mowy polskiej, księżą, przemysłowcy, Polacy rozsiani po całym świecie, Piłsudski, Dmowski, Witos, Korfanty, Daszyński, Paderewski i inni wielcy Polacy różnili się, różne mieli wyobrażenia o przyszłej Polsce, ale byli zgodni, że najpierw muszą wspólnie ją zdobyć. Jesienią 1918 roku Polakom i Polsce sprzyjała sytuacja międzynarodowa. Trzy zaborcze państwa były jednakowo słabe. 10 listopada 1918 roku do Warszawy przybył uwolniony z Magdeburga Józef Piłsudski. Na dworcu w Warszawie powitał go reprezentujący Radę Regencyjną książę Zdzisław Lubomirski. Następnego dnia Rada przekazała Piłsudskiemu swoją władzę, a 16 mógł on wysłać telegram do państw uczestniczących w wojnie i państw neutralnych zawiadamiający o powstaniu niepodległego państwa polskiego. Dwa dni później socjalista Jędrzej Moraczewski utworzył polski rząd. Obchody Święta Niepodległości jako święta państwowego odbyły się po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. Po II wojnie światowej komuniści zakazali obchodzenia 11 listopada, wprowadzili swoje święto, dzień 22 lipca. 


Jednak nawet w tamtych latach odbywały się okolicznościowe nabożeństwa, a od lat siedemdziesiątych coraz powszechniejsze obchody niezależne. Były to obchody święta wolnej Polski. W 1989 roku święto oficjalnie przywrócono jako dzień wolny od pracy.

Z okazji Święta Niepodległości kancelaria Prezydenta RP wydała śpiewnik pieśni patriotycznej (do pobrania >tutaj<). Wznowiona została też płyt z pieśniami patriotycznymi „Bo wolność krzyżami się mierzy…”. Wszystkie pieśni można odsłuchać na stronie: http://www.prezydent.pl




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz