wtorek, 6 września 2016

Tajny współpracownik SB i Żołnierze Wyklęci

Bogdan Skiba z Sucholasek w latach 80-tych był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa - informuje Robert Wyrostkiewicz w najnowszym wydaniu Warszawskiej Gazety. Tezę dziennikarz stawia na podstawie obszernych dokumentów odnalezionych w IPN. W Gminie Wydminy Bogdan Skiba kojarzy się bardziej z organizacją wespół z Urzędem Gminy Wydminy i wydmińską parafią patriotycznych uroczystości. Z artykułu możemy się dowiedzieć, że TW „Bogdan” obracał się w środowisku „Solidarności” jednocześnie składając raporty SB-ekom o wszystkim co się dzieje w Zakładach Graficznych „Dom Słowa Polskiego”. Z innych dokumentów wynika, że Bogdan Skiba był też członkiem PZPR.  Za swoją współpracę TW „Bogdan” nie pobierał wynagrodzenia, działał jak to określi jego oficer prowadzący z pobudek patriotycznych! 
W późniejszych latach Bogdan Skiba związał się z ludźmi z SLD czyli spadkobierczyni PZPR. Był w komitecie wyborczym Stanisława Tołwińskiego popieranego przez Sojusz w wyborach do senatu. W ostatnich latach mocno związany z Radosławem Królem z PSL. Teraz silnie angażuje się w upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych. Jego żona jest współautorką projektu panteonu w Orłowie. Można by powiedzieć, że pan Skiba jak chorągiewka łączy się z partiami i ludźmi, którzy aktualnie są u władzy. 
Lech Wałęsa, który okazał się tajnym współpracownikiem bezpieki o pseudonimie „Bolek” po dziś dzień w klapie marynarki nosi wizerunek Matki Boskiej. Wielu z Państwa na pewno widziało w wydmińskim kościele Bogdana Skibę w pierwszych ławkach przed ołtarzem. Czy to podwójna gra tajnych współpracowników? Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek? Czy może wyrzuty sumienia? Warszawska Gazeta do kupienia w kioskach lub w wersji elektronicznej na stronie: https://wogoole.pl/wrzesien/295-warszawska-gazeta-352016.html

Podczas uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych oraz inne ofiary czasów PRL warto także mówić o ich oprawcach, członkach i współpracownikach socjalistycznych władz. Przypomnijmy, że główne zadania Służby Bezpieczeństwa (SB) polegały przede wszystkim na ochronie systemu komunistycznego poprzez kontrolowanie i przenikanie do wszystkich struktur życia społecznego w Polsce. Jej członkowie i współpracownicy brali udział w zwalczaniu opozycji, w represjach wobec uczestników demonstracji i strajków. SB jest bezpośrednią spadkobierczynią Urzędu Bezpieczeństwa czyli katów Żołnierzy Wyklętych. 

1 komentarz:

  1. W sumie nie powinno to dziwić. Przecież był na liście Wildsteina

    OdpowiedzUsuń