poniedziałek, 18 lipca 2016

Obchody 71. rocznicy Obławy Augustowskiej


ZGINĘLI, BO BYLI POLAKAMI

Obława Augustowska to największa powojenna zbrodnia sowieckiego zaborcy na Polakach. Po dzień dzisiejszy nie wiadomo, gdzie znajdują się ich groby. Mimo upływu już 71 lat. W niedzielę 17 lipca w Gibach odbyły się uroczyste obchody kolejnej rocznicy Obławy Augustowskiej. Honorowy patronat nad tegorocznymi uroczystościami objął Jarosław Zieliński - Sekretarz Stanu w MSWiA, Poseł na Sejm RP.  
W przemarszu spod kościoła pw. św. Anny w Gibach na wzgórze upamiętniające ofiary lipca 1945 r. uczestniczyło kilkanaście pocztów sztandarowych oraz Kompania reprezentacyjna 14 Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej im. Józefa Piłsudskiego i Kompania Reprezentacyjna Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku. 









Mszę świętą koncelebrował ksiądz biskup Romuald Kamiński. Towarzyszył mu ksiądz prałat Stanisław Wysocki - prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku, który w obławie stracił ojca i dwie siostry. 


Obecne były też delegacje z nadleśnictw położonych na terenie Puszczy Augustowskiej, członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński czy uczniowie z Klubu Historycznego im. Armii Krajowej z sejneńskiego Gimnazjum nr 1.





Po mszy świętej oficjalne delegacje złożyły kwiaty pod krzyżem stojącym na symbolicznym grobie ofiar Obławy Augustowskiej. Wiązanki złożyły także delegacje Prawa i Sprawiedliwości z powiatu giżyckiego i powiatu oleckiego.





Za przyjazd naszej delegacji podziękował minister Zieliński. Wiceminister MSWiA był głównym inicjatorem ustawy o ustanowieniu 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Od lat uczestniczy w obchodach kolejnych rocznic obławy i działa na rzecz odnalezienia miejsc pochówku jej ofiar. Podczas swojego przemówienia powiedział: "Tych ludzi zamordowano podwójnie: odbierając im życie i starając się wymazać pamięć o ich istnieniu."






Najpłomienniejsze przemówienie wygłosił ksiądz prałat Stanisław Wysocki. Nie używał eufemizmów, nie szukał zbędnych przenośni, otwarcie mówił o przeszkodach jakie dotychczas rodziny ofiar spotykały na swojej drodze do prawdy. 


Pracownicy Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku zbierali próbki materiału genetycznego od osób spokrewnionych z ofiarami obławy. Rozdawane były też specjalne broszury z listą ofiar.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz