niedziela, 2 sierpnia 2015

XXIII Ełcka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę

W skład Ełckiej Pielgrzymki Pieszej wchodzą grupy z Giżycka, Pisza, Suwałk, Olecka, Augustowa i oczywiście Ełku. Grupa Jaćwież Giżycko na Jasną Górę wyruszyła w poniedziałek 27 lipca. Pielgrzymkę rozpoczęła msza święta w Sanktuarium św. Brunona w Giżycku. 
Następnie wszyscy wyruszają na drogę krzyżową i wzgórze św. Brunona. Na tym pierwszym odcinku pielgrzymom towarzyszą liczni mieszkańcy Giżycka i okolicznych miejscowości. W granicach miasta Giżycko pielgrzymów eskortuje Straż Miejska, a przez cały pierwszy dzień marszu także policja.
Przez całą drogę (ponad 500 km) ruchem pielgrzymki kierują wyznaczeni porządkowi, którzy wcześniej ukończyli specjalny kurs prowadzony przez policję i mają specjalne certyfikaty uprawniające do kierowania ruchem drogowym. Wyposażeni są w biało-czerwone odblaskowe "lizaki", gwizdki i pomarańczowe odblaskowe kamizelki. Czuwają też nad tempem marszu, poganiają maruderów i czuwają, by nikt nie wychodził poza kolumnę marszową, stwarzając tym samym zagrożenie w ruchu drogowym. Zorganizowane są też punkty opatrunkowe. Otarcia nóg czy naciągnięcia mięśni to nierzadkie kontuzje wśród pielgrzymów. Działa też pielgrzymkowa poczta, można kupić tam znaczki czy pocztówki oraz zostawić korespondencję do wysłania. Każdy uczestnik jest wyposażony w znaczek z imieniem oraz kartę uczestnictwa.


Piątego dnia przed Sypniewem giżyccy pielgrzymi łączą się z główną grupą i już wspólnie maszerują do Częstochowy, gdzie dotrą 11 sierpnia (wtorek).
Pielgrzymi nocują głównie w domach prywatnych, szkołach czy remizach strażackich. W każdej miejscowości, której zatrzymują się choćby na godzinny odpoczynek są życzliwie przyjmowani, a okoliczni mieszkańcy zawsze przygotowują obfite poczęstunki. 
Pielgrzymi przed wyruszeniem do Jasnej Góry, ale także w trakcie swojej podróży przyjmują od wszystkich intencje, w których codziennie modlą się i które zanoszą przed oblicze Matki Boskiej w Częstochowie. Ksiądz prałat Kazimierz Gryboś zapewnił, iż cała Ełcka Pielgrzymka Piesza modli się i do samej Częstochowy będzie się modliła za duszę śp. księdza kanonika Stanisława Kowalskiego.




W Ełckiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę może uczestniczyć każdy, kto:
- akceptuje jej religijny i rekolekcyjny charakter (wspólne modlitwy, nabożeństwa, śpiewy);
- pragnie pogłębić swoją chrześcijańską formację lub szczerym sercem poszukuje Boga;
- nie będzie palił tytoniu i pił alkoholu ani używał narkotyków;
- podporządkuje się poleceniom księży i służby porządkowej;
- nie będzie przyczyną ani uczestnikiem konfliktów.

W trakcie pielgrzymki niestety nie je się lodów... Ale już w Częstochowie wszyscy uczestnicy, tradycyjnie, w ramach "nagrody" za trudy podróży idą wspólnie na lody.

W pielgrzymce nie ma też "Panów", "Pań", "Dyrektorów" czy "Profesorów", wszyscy uczestnicy bez względu na wiek, pochodzenie czy status społeczny mówią do siebie po prostu: bracie i siostro.

Czasem zmęczenie jest ogromne i pielgrzymi na postojach zasypiają praktycznie "na stojąco":

Ale pielgrzymka nie tylko czas refleksji i zadumy, to głównie czas radości:


A tak 1 sierpnia uczestnicy XXIII Ełckiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę uczcili 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Godzina "W":


Każdy chętny, który chciałby przywitać naszych pielgrzymów w Częstochowie może zapisać się na przejazd i powrót autokarem na Jasną Górę. Zapisy prowadzone są w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Giżycku.

Na bieżąco pielgrzymkę można "śledzić" na Facebook'u:





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz