niedziela, 21 lutego 2016

Historia na wielkim ekranie

W ubiegły piątek na ekrany kin wszedł film Michała Szczerbica pt. "Sprawiedliwy". To reżyserski debiut Szczerbica. Scenariusz filmu jest adaptacją prawdziwej historii polskiej rodziny ukrywającej żydowską dziewczynkę podczas II wojny światowej. W głównych rolach zobaczymy: Jacka Barciaka, Jana Wieczorkowskiego, Olgierda Łukaszewicza czy Urszulę Grabowską. 


Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane jest przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Odznaczenie przyznawane jest od 1963 r. Od tamtej pory odznaczenie to otrzymało 29 119 osób, w tym najwięcej Polaków - 6620.  
W kinie w Regionalnym Centrum Kultury "Mazury Garbate" Olecku film można oglądać: 26 lutego (piątek), godz. 19:30; 27 lutego (sobota), godz. 19:30: 28 lutego (niedziela), godz. 19:30.

Na 4 marca zaplanowana jest natomiast premiera filmu "Historia Roja" w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Zdjęcia do filmu trwały od grudnia 2009 do września 2010 roku. 1 marca 2011 roku miała miejsce prapremiera kopii roboczej filmu. Ze względu na zmiany personalne w zarządzie Telewizji Polskiej, współproducenta filmu, nie uzyskano funduszy na dokończenie produkcji. Dotychczasowi sponsorzy postanowili także zawiesić wszelkie wpłaty na rzecz filmu, jak również zażądali zwrotu części pieniędzy włożonych w jego realizację. W marcu 2012 roku ruszyła społeczna akcja, której celem było zebranie środków na dokończenie montażu i postprodukcji filmu. Film udało się dokończyć po latach między innymi dzięki akcji http://ratujmyroja.pl. Premiera ostatecznie odbędzie się 4 marca 2016 a dystrybutorem filmu jest Kino Świat.

Film opowiada historię Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. "Rój" - żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Więcej o produkcji i jej głównym bohaterze przeczytają Państwo na: http://www.historia-roja.pl


W ostatnich dniach z apelem o wsparcie dla najnowszej swojej produkcji wystąpił Wojciech Smarzowski. Reżyser takich filmów jak: "Wesele", "Dom zły", "Róża" czy "Drogówka". Skąd problemy finansowe produkcji jednego z najlepszych polskich reżyserów? Jego najnowszy film opowiada o Rzezi Wołyńskiej... Posłuchajcie Państwo sami jak na wieść o tematyce filmu reagują sponsorzy:


Więcej na temat filmu "Wołyń" oraz trudności związanych z jego produkcją dowiedzą się Państwo na oficjalnej stronie: http://filmwolyn.org


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz