sobota, 27 lutego 2016

Obchody Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w regionie

OLSZTYN

28 lutego 2016 r. (niedziela) rozpoczynają się w Olsztynie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod honorowym patronatem Wojewody Warmińsko – Mazurskiego Pana Artura Chojeckiego.

13.00 – Msza św. ku czci Gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i wszystkich Żołnierzy Wyklętych w kościele bł. Franciszki Siedliskiej (ul. Wilczyńskiego i Krasickiego)
14.00 – Inscenizacja patriotyczna ku czci Żołnierzy Wyklętych przygotowana przez uczniów olsztyńskich szkół.
14.30 – Składanie kwiatów na Skwerze Gen. „Nila” (obok kościoła)
15.00 – „…WRACA DZIŚ PAMIĘĆ…” wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i żołnierskich pod przewodnictwem Pana Piotra Mikołajczyka i zespołu w Szkole Podstawowej nr 34 ul. Herdera 3 (w pobliżu kościoła). Podczas koncertu zostaną zaprezentowane, przez Pana Radosława Nojmana, dzieje i sylwetki wybranych „Żołnierzy Wyklętych”. Uczestnicy tej części uroczystości otrzymają śpiewniki, mogą także liczyć na ciepłą herbatę oraz coś słodkiego.

PISZ

WĘGORZEWO
Zaproszenie
Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na uroczystą Mszę św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”, która zostanie odprawiona dnia 28 lutego 2016 roku o godz. 10:00 (w niedzielę) w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie. 
W czasie Mszy św. zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona walczącym o niepodległą Polskę w czasie II Wojnie Światowej i po jej zakończeniu do 1963 roku. 
"W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej walczącym z najeźdźcą niemieckim i sowieckim w czasie II Wojny Światowej, "Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w latach 1944-1963 z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu, którzy walczyli i umierali za wolną Polskę z dewizą Bóg, Honor, Ojczyzna."


Bezpośrednio po Mszy św. zapraszamy do Domu Parafialnego na spotkanie z redaktorem naczelnym miesięcznika "Debata" Dariuszem Jarosińskim. Tematem spotkania będą historie "Żołnierzy Wyklętych".

Organizatorzy lokalne środowisko: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Sybiraków”, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Klubu Gazety Polskiej w Węgorzewie.

OLECKO
28 lutego br. (niedziela) o godz. 11  w sali Domu Parafialnego przy ul. Zamkowej wykład nt. Żołnierzy Wyklętych wygłosi nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Olecku mgr Paweł Kurowski.
Organizator: Klub Gazety Polskiej Olecko

EŁK

Uroczystość nadania imienia Danuty Siedzikówny „Inki" Gimnazjum nr 1 w Ełku organizowana jest w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci „Żołnierzy Wyklętych" objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Program:
10:00 - Msza święta z poświęceniem sztandaru w katedrze św. Wojciecha w Ełku
11:30 - przemarsz pocztów sztandarowych i kompanii WP do Gimnazjum nr 1
11:45 - uroczyste przekazanie sztandaru społeczności Gimnazjum nr 1 oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy.


Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku przy ul. Wojska Polskiego 1 w Ełku (1 marca). Tablica ta będzie upamiętniać ofiary Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ełku, który mieścił się w tym budynku w latach 1945-1956. Uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się 1 marca 2016 r., o godz. 14.30. Tablica będzie nosić następujący napis: 
„Ofiarom zbrodni Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ełku, który mieścił się w tym budynku w latach 1945-1956. Mieszkańcy miasta Ełku, Ełk 1 marca 2016 r."

GIŻYCKO

1 marca: godz. 11:00 uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Giżycku, prelekcja Renata Gieszczyńska z Delegatury IPN w Olsztynie (Giżycki Dom Kultury, ul. Konarskiego 8).

Na terenie całej Polski po raz kolejny organizowany jest bieg Tropem Wilczym organizowany przez Fundację Wolność i Demokracja. 


IV edycja tego biegu odbędzie się 28 lutego 2016 w 160 miejscowościach w Polsce w tym także w Wydminach, Ełku, Piszu, Olsztynie, Mrągowie, Szczytnie czy Augustowie. 


GOŁDAP


To tylko niektóre z wydarzeń w naszym regionie jakie są organizowane przez środowiska patriotyczne aby uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Warto też pamiętać, iż z okazji piątej rocznicy ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podjął decyzję o objęciu Patronatem Narodowym tegorocznych obchodów ku czci bohaterów powstania antykomunistycznego. Prezydent RP pragnie w ten sposób oddać hołd uczestnikom podziemia niepodległościowego z lat 1944-1963 oraz zachęcić Polaków do upamiętniania ich działań.

O obchodach objętych honorowym patronatem Prezydenta RP dowiedzą się Państwo tutaj: www.prezydent.pl

Organizatorem wielu obchodów w całym kraju jest też Instytut Pamięci Narodowej. Więcej szczegółów na stronie: http://ipn.gov.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz