niedziela, 3 kwietnia 2016

Sejm przyjął ustawę dekomunizacyjną.

Nie tak dawno świętowaliśmy 25 - lecie wolnej Polski. Tak zwaną komunę pożegnaliśmy oficjalnie skończyła się w Polsce w 1989 roku. Ale do dnia dzisiejszego jej pozostałości nie zniknęły z przestrzeni publicznej. Dlatego też Sejm 1 kwietnia przyjął tzw. ustawę dekomunizacyjną przestrzeń publiczną. Zgodnie z ustawą nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Określono w niej, że „za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989”. Zgodnie z ustawą, jeśli samorząd nie zmieni w wyznaczonym czasie dawniej nadanej nawy, z mocy ustawy uznanej za zakazaną, wojewoda wyda w terminie trzech miesięcy zarządzenie zastępcze, po zasięgnięciu opinii IPN. Projekt ustawy przygotowali senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. 
W Wydminach od lat nie udaje się zmienić nazwy ul. 40 - lecia PRL. Ten temat od kilku lat ponownie wracał na kolejne sesje rady gminy. Ostatnio zmiana nazwy ulicy powróciła 20 stycznia 2015 r., kiedy to Rada Gminy Wydminy nadała nazwę Plac Rynek dla miejsca gdzie co czwartek odbywa się targowisko. W wolnych wnioskach padło pytanie czy nie warto przy tej okazji zmienić także niechlubnej nazwy 40 - lecia PRL. Zastępca Wójta Maria Teresa Dolecka odpowiedziała wtedy, iż zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami, którzy mieszkają przy tej ulicy i nie wyrazili zgody na zmianę nazwy ulicy. Ciekawe skąd tak wielki sentyment mieszkańców do czasów PRL? Jeżeli znacie Państwo kogoś mieszkającego przy ul. 40-lecia PRL warto go w najbliższej rozmowie zapytać dlaczego tak bardzo przywiązał się do nazwy ulicy odwołującej się do niesuwerennego systemu władzy w Polsce? 


Rodzi się też pytanie czy takowe konsultacje społeczne na temat zmiany nazwy ulicy w ogóle się odbyły? Nie można bowiem w dostępnych źródłach informacji (strona bip czy strona internetowa Gminy Wydminy) znaleźć ani ogłoszenia o rozpoczęciu konsultacji, zarządzenia wójta czy podania ich wyniku. Zgodnie § 6 pkt 1 Uchwały Nr XLV/184/2013 z dnia 16 maja 2013 roku o Zasadach i trybie przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Wydminy: Wójt Gminy Wydminy podaje do publicznej wiadomości wyniki oraz protokół konsultacji w terminie 14 dni od daty ich zakończenia. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz