czwartek, 24 listopada 2016

Wilczęta kontra aparat bezpieczeństwa.

W środę 23 listopada 2016 r. w GOK Wydminy odbyło się spotkanie z Januszem Niemcem synem Antoniego i Janiny Żubrydów - żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Ogromne podziękowania należą się panu Januszowi Niemcowi, że mimo 75 lat odwiedza wiele miejscowości w Polsce aby opowiadać historię swoją i swoich rodziców. Podziękowania za organizację spotkania należą się członkom ONR z Wydmin.Niestety morderca Janiny i Antoniego Żubryda - Jerzy Vaulin - za morderstwa popełnione jako tajny współpracownik UB nigdy nie poniósł kary. Z UB, a następnie SB czynnie współpracował do 1968 r. W bezpośredniej rozmowie z Januszem Niemcem - synem zamordowanych przez siebie ludzi - powiedział: "Czy w związku ze śmiercią rodziców otrzymał Pan od państwa odszkodowanie, bo jeśli tak to powinien Pan być mi wdzięczny i mi podziękować".
Janusz Niemiec opowiada też o dokumentach potwierdzających, że Vaulin pracując w późniejszych latach  w Wytwórni Filmowej Czołówka donosił na swoich kolegów z pracy. 
Pośród obecnych na sali i słuchających wykładu Janusza Niemca był inny były współpracownik SB - Bogdan Skiba, który (zgodnie z materiałami opublikowanymi w nr 35 Warszawskiej Gazety), który także zajmował się składaniem ustnych i pisemnych raportów "donosów" na swoich kolegów z pracy w Zakładach Graficznych "Dom Słowa Polskiego".
Dzieci Żołnierzy Wyklętych zwykło się nazywać Wilczętami. Ich historie opisuje w swoich książkach młody historyk Kajetan Rajski. ("Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych" część 1 i 2). Wśród rozmówców Rajskiego odnajdziemy także Janusza Niemca.  
Dziś natomiast premier Beata Szydło wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem poinformowali, że na posiedzeniu rządu trafił projekt ustawy dezubekizacyjna. Zakłada on, że emerytury i renty około 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL zostaną obniżone. Sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS. Minister Błaszczak wskazał z kolei, że wejście w życie nowych zasad przyniesie oszczędności rzędu 500 milionów złotych. 


„Normalność polega przede wszystkim na tym, że polskie państwo musi być sprawiedliwe i musi doceniać tych, którzy ponosili za nie wielką ofiarę swojego życia. A ci, którzy byli prześladowcami, powinni być potraktowani tak jak na to zasłużyli” – mówiła podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Beata Szydło

1 komentarz:

  1. Wieczna chwala polskiemu bohaterowi A.Zubrydowi !

    Hanba dla zbrodniarzy i oprawcow z NKWD, Smiersz, MBP-UP, KBW, GL-AL, PPR etc , ktorzy wspoplracowali z sowieckim okupantem Polski i mordowali Polakow.
    Polska nie powinna wyplacac rent i emerytur tym zbrodniarzom i oprawcom, bo oni pracowali dla sowieckiego okupanta i niech im Moskwa wyplaca renty i emerytury, ale nigdy Polska i Polacy.

    Toronto

    OdpowiedzUsuń