niedziela, 8 lipca 2018

"Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego w TVP

Dziś (08.07.2018 r.) o godz. 20:10 TVP 1 wyemituje film Wojciecha Smarzowskiego pt. "Wołyń"W drugą niedzielę lipca wspominamy ofiary tzw. "krwawej niedzieli". 
Wojciech Smarzowski to polski reżyser, twórca filmów takich jak: "Wesele", "Dom zły", "Róża" czy "Drogówka". 
"Wołyń" swoją premierę miał jesienią 2016 roku. Film powstał mimo wielkich trudności finansowych jakie twórcy napotkali w trakcie jego produkcji. Wówczas powstała Fundacja na Rzecz Filmu Wołyń. W trakcie prac nad filmem w lutym 2016 reżyser Wojciech Smarzowski zaapelował publicznie o wsparcie finansowe, potrzebne do ukończenia produkcji. Wsparcia finansowego udzieliły m.in. Telewizja Polska, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
„Wołyń” to pierwszy film poruszający dotychczas przemilczany w polskim kinie temat tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943–1945. Główną bohaterką filmu jest młoda Polka Zosia. Poznajemy ją w 1939 r. gdy ma zaledwie 17 lat. Później przez wioskę gdzie mieszka przetaczają się najpierw sowieci, później wojska niemieckie, a w 1943 r. nadchodzi najczarniejszy czas - czas rzezi Polaków dokonanej przez Ukraińców. Pośród morza nienawiści główna bohaterka próbuje ocalić siebie i swoje dzieci. Z pierwszych recenzji wynika, iż "Wołyń" jest przede wszystkim obrazem o złu i miłości w czasach przypominających piekło.


W roku 2016 Parlament RP ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Właśnie 11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja mordowania ludności polskiej, przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Dzień ten nazwany został później "krwawą niedzielą". O świcie (godzina 3:00 nad ranem) oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim. Tak rozpoczęła się Rzeź Wołyńska, która trwała do lutego 1945 r.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz