poniedziałek, 31 października 2016

Czy bóbr przestanie być świętą krową?

Bóbr europejski (Castor fiber) jest na terenie Polski objęty ochroną ścisłą, a co za tym idzie ustawowo zabrania się: płoszenia, niepokojenia, chwytania, zabijania osobników tego gatunku czy rozbierania tam i żeremi. Już w XI wieku król Bolesław Chrobry zakazał polowania na bobry. Tuż przed II wojną światową w 1939 r. liczbę tych gryzoni w na terenie naszego kraju szacowano na 400 osobników. Po wojnie ich populacja spadła do 130 sztuk. Zgodnie ze współczesnymi aktami prawnymi bóbr w Polsce objęty jest ochroną od 1952 r., ale dopiero rozpoczęcie w 1976 r. realizacji programu „Aktywna ochrona bobra europejskiego w Polsce” przyniosła wymierne efekty. Dziś w Polsce bytuje ponad 100 000 bobrów, w tym około 12 000 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Zgodnie z obowiązującym prawem za szkody spowodowane przez bobra europejskiego odszkodowania wypłacane są ze Skarbu Państwa. W samym tylko województwie warmińsko-mazurskim roczne kwoty odszkodowań sięgają milionów złotych. 

źródło: RDOŚ Olsztyn

Mając powyższe na uwadze Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie w końcu podjęła zdecydowane działania na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu bytowania bobra na środowisko. Sąsiedztwo bobra bywa uciążliwe dla rolników, sadowników czy leśników. 22 września 2016 r. wydane zostało zarządzenie zezwalające Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie na niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie tam wybudowanych przez bobra na ciekach zlokalizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Na terenie Gminy Wydminy zezwolenie to obejmuje części następujących cieków wodnych: Rzeka Zelki, Struga Wydminy, Rzeka Gawlik i Rzeka Staświnka. Zezwolenie wydane jest na okres pięciu lat. 
W fazie projektu jest też zarządzenie, które ma zezwolić na odstrzał 3375 osobników bobra europejskiego na terenie naszego województwa w tym 360 sztuk w powiecie giżyckim. Odstrzał miałby być rozłożony na trzy lata po 1125 sztuk rocznie czyli mniej niż 10% warmińsko-mazurskiej stanu populacji tego gryzonia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz